Rosja sprzedaje paliwo po obniżonych cenach po tym, jak międzynarodowe sankcje związane z operacją sił specjalnych na Ukrainie sprawiły, że ma mniej nabywców.
Wzrost sprzedaży oleju opałowego używanego do wytwarzania energii elektrycznej do Arabii Saudyjskiej pokazuje wyzwanie, przed którym stoi prezydent USA Joe Biden, gdy jego administracja stara się odizolować Rosję i obniżyć jej dochody z eksportu energii.
Podczas gdy wiele krajów zakazało lub zniechęcało do zakupów z Rosji, Chiny, Indie oraz kilka krajów Afryki i Bliskiego Wschodu zwiększyło import.
Biden był w piątek z wizytą w Arabii Saudyjskiej i oczekiwano, że będzie naciskał na większe dostawy ropy z królestwa na rynki światowe, aby pomóc obniżyć ceny ropy, które zaostrzyły inflację na całym świecie.
Arabia Saudyjska i inne kraje mają niewiele wolnych mocy produkcyjnych, aby zwiększyć produkcję w krótkim okresie. Arabia Saudyjska utrzymuje również współpracę z Rosją poprzez sojusz światowych producentów znany jako OPEC+. Obaj są de facto liderami odpowiednio producentów OPEC i spoza OPEC.
Dane uzyskane przez Reuters za pośrednictwem śledzenia statków Refinitiv Eikon wykazały, że Arabia Saudyjska importowała 647 000 ton (48 000 baryłek dziennie) oleju opałowego z Rosji przez porty rosyjskie i estońskie w kwietniu-czerwcu tego roku. To ponad 320 000 ton w tym samym okresie rok temu.
Przez cały 2021 rok Arabia Saudyjska importowała 1,05 mln ton rosyjskiego oleju opałowego.
Ministerstwa energetyki Arabii Saudyjskiej i Rosji odmówiły komentarza na temat wzrostu importu.
Analityk energetyczny Vortexa odkrył, że rosnące przepływy rosyjskiego oleju opałowego przez Egipt i Estonię zwiększyły import, podała Vortexa.
Stwierdzono, że import saudyjskich paliw z Egiptu wzrósł w czerwcu do rekordowych 110 000 baryłek dziennie, podczas gdy import rosyjskiego oleju opałowego do Egiptu wzrósł w tym samym miesiącu do rekordowego poziomu 70 000 baryłek dziennie.
„Sezonowy popyt na surowce energetyczne zwiększył import oleju opałowego do Arabii Saudyjskiej do 320 000 baryłek dziennie w czerwcu, co jest najwyższym wynikiem od listopada 2020 roku” – podała firma w oświadczeniu.
Arabia Saudyjska od kilku lat importuje rosyjski olej opałowy, co ograniczyło potrzebę rafinacji ropy naftowej do produkcji produktów i zmniejszyło ilość ropy potrzebnej do spalania energii, pozostawiając jej więcej ropy do sprzedaży na rynkach międzynarodowych po wyższych cenach.
Królestwo wykorzystuje ropę do zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną, które zwykle osiąga szczyt, gdy zapotrzebowanie na chłodzenie wzrasta wraz z letnimi temperaturami. Niektóre miasta w Arabii Saudyjskiej są daleko od złóż gazu ziemnego, które mogłyby zapewnić czystsze paliwo do wytwarzania energii elektrycznej.
Ilość spalonej ropy naftowej wynosi około 600 000 baryłek dziennie w miesiącach letnich i 300 000 baryłek dziennie w miesiącach zimowych, zgodnie z inicjatywą Joint Data Organizations Initiative (JODI). Zwiększone wykorzystanie gazu ziemnego zmniejszyło jego podaż z 1 miliona baryłek dziennie w 2010 roku.
Centrum w Fudżajra
Arabia Saudyjska importowała również więcej rosyjskiego oleju opałowego przez bliskowschodni hub naftowy Fujairah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, poinformowali handlowcy.
Fujairah otrzymała w tym roku 1,17 miliona ton rosyjskiego oleju opałowego, w porównaniu z 0,9 miliona ton w tym samym okresie ubiegłego roku, jak wynika z danych śledzenia statków.
W samym lipcu do Fujairah można dostarczyć dodatkowe 0,9 miliona, co daje w tym roku łącznie 2,1 miliona, czyli więcej niż 1,64 miliona ton w całym 2021 roku, zgodnie z systemem śledzenia statków.
Większość oleju opałowego w Fujairah jest tam sprzedawana jako paliwo dla statków, ale część jest wysyłana do sąsiednich krajów. Nie jest jasne, ile dodatkowego rosyjskiego paliwa trafia do Arabii Saudyjskiej przez Fujairah.
Arabia Saudyjska zwiększyła swoje zdolności rafineryjne do 3,6 miliona baryłek dziennie z 2,9 miliona w 2017 roku.
Według firmy analitycznej OilX wskaźnik wykorzystania rafinacji wyniósł 70-73% w okresie kwiecień-czerwiec tego roku, pomimo wzrostu produkcji do ponad 10 milionów baryłek dziennie.
Jest to porównywalne do 75%-95% dla tych samych okresów 2017-2019, kiedy jego produkcja spadła w zeszłym roku z powodu cięć produkcji przez Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników (OPEC+).
Tymczasem eksport ropy naftowej i produktów rafineryjnych osiągnął rekordowy poziom 9 mln baryłek dziennie w okresie luty-kwiecień, według danych JODI, przy czym eksport samej ropy wyniósł lub był bliski 7,3 mln baryłek dziennie.