Fakty i komentarze
EZ: Europejski Bank Centralny podniósł wczoraj stopy procentowe o 75 punktów bazowych, decyzja zgodna z oczekiwaniami i największa podwyżka stóp w historii Eurolandu. W rezultacie podstawowa stopa EBC, czyli operacyjna stopa refinansowa, osiągnęła 1,25%. W swoim komunikacie po posiedzeniu liderzy banków centralnych napisali, że dalsze podwyżki stóp będą potrzebne na nadchodzących posiedzeniach, aby osłabić popyt i zabezpieczyć się przed ryzykiem stabilnego wzrostu inflacji. Scenariusz ten jest tym bardziej rozsądny, że w zaktualizowanych prognozach makroekonomicznych eksperci EBC przewidują, że inflacja wzrośnie do 8,1% w 2022 r., spadnie do 5,5% w 2023 r., a spadek w 202
r. osiągnął 2,3%. W efekcie przez cały okres transmisji polityki pieniężnej inflacja będzie utrzymywała się powyżej celu banku centralnego. Z drugiej strony prognoza wzrostu gospodarczego została zrewidowana w dół. EBC szacuje, że w 2022 r. wzrost PKB wyniesie 3,1%, a w 2023 r. spowolni do 0,9%. W drugiej połowie W tym roku iw pierwszym kwartale 2023 roku gospodarka europejska może popaść w stagnację. Mimo oczekiwanego spowolnienia gospodarczego EBC będzie musiał podnieść stopy procentowe. Potwierdził to również prezes EBC podczas swojej konferencji prasowej, który przewidywał, że na kolejnych posiedzeniach EBC podniesie stopy procentowe od dwóch do pięciu razy. Według niej obecny poziom stóp procentowych jest daleki od miejsca, w którym inflacja zacznie powracać do celu banku centralnego, tj. 2%. Jednocześnie, zdaniem prezesa Lagarde, EBC nie osiągnął jeszcze neutralnej dla gospodarki stopy procentowej. Kierunek stóp procentowych jest wyraźnie w górę, a zakres dalszych ruchów będzie zależeć od nadchodzących danych makroekonomicznych. Rynki finansowe wyceniają scenariusz, w którym stopa główna EBC spadnie w tym cyklu do 2%.
PL: Podczas czwartkowego przemówienia prezesa NBP, w którym potwierdziła się środowa decyzja RPP, prezes Glapiński powiedział, że RPP jeszcze oficjalnie nie zakończyła cyklu podwyżek i decyzji, kolejne będą zależały od napływających danych. Prezes RBA nie wykluczył podniesienia stóp o 25 punktów procentowych. podstawy. na październikowym posiedzeniu, choć możliwa jest również stabilizacja stóp procentowych. Wczorajsze wypowiedzi prezydenta potwierdziły, że cykl podwyżek stóp procentowych dobiega końca. RPP może korygować bieżące stopy procentowe małymi krokami, w odpowiedzi na dane o inflacji i PKB. Przy dotychczasowym zacieśnieniu polityki pieniężnej i spodziewanym spowolnieniu wzrostu gospodarczego, chęć RPP do dalszych podwyżek stóp prawdopodobnie osłabnie. Z tej perspektywy kluczową kwestią będą prognozy inflacji i PKB na listopad, które będą uwzględniać skutki gospodarcze obecnych decyzji RPP. Prezes NBP wspomniał, że obniżka stóp jest możliwa pod koniec przyszłego roku, jednak naszym zdaniem ekspansywna polityka fiskalna może spowolnić inflację iw związku z tym może opóźnić termin obniżek stóp procentowych.
Rynki na dziś
Naszym zdaniem weekend nie przyniesie znaczących zmian w wycenie złotego, choć przełamanie
,70 na pewno pomoże – na podstawie analizy Analiza techniczna – dalszym scenariuszem jest umocnienie polskiej waluty w przyszłym tygodniu. Wydarzenie dnia należy uznać za szczyt Unii Europejskiej, który będzie poświęcony kryzysowi energetycznemu na Starym Kontynencie. Możliwe porozumienia obejmują limity rosyjskich cen gazu, limity zużycia energii elektrycznej i ewentualnie zmiany w handlu emisjami CO2. Potencjał – choć może być przedwczesny – na złagodzenie napięć związanych z wysokimi cenami energii w Europie powinien wysłać euro pozytywny sygnał. Kurs EUR/USD rozpoczął dzisiejszą sesję w górę i obecnie zbliża się do 1,01, blisko miesięcznego maksimum. Jak wspomnieliśmy, trwałość tego ruchu zależeć będzie między innymi od decyzji dzisiejszego szczytu UE.