Indeks LME Metals spadł o 23% od końca marca. Cyna doprowadziła do spadków indeksu, ale miedź i aluminium również uległy awarii

Metale nieszlachetne znalazły się w obliczu największego kwartalnego spadku od światowego kryzysu finansowego w 2008 r., ponieważ chińska gospodarka tylko stopniowo ożywiała się, a obawy przed globalną recesją nasilały się.

Londyński Indeks Giełdy Metali spadł o 23% od końca marca, choć spadek był dodatkowo napędzany przez podwyżkę cen w tym miesiącu po wkroczeniu wojsk rosyjskich na Ukrainę. Cyna wypadła najgorzej, spadając o 38%, podczas gdy aluminium o około jedną trzecią, a miedź o około jedną piątą. Będzie to pierwszy kwartalny spadek całego indeksu od początku pandemii.

RYS.1

   Metale nieszlachetne z nawiązką zrezygnowały ze swoich zdobyczy od rozpoczęcia działalności

chińskiej fabryki NWO w czerwcu, po raz pierwszy od lutego, gdy złagodzono kontrole kwarantanny wirusów. Jednak poprawa jest raczej stonowana, a słaby rynek nieruchomości nadal wywiera presję na popyt na metale. Polityka Covid Zero również pozostaje niezmieniona pomimo złagodzenia zasad blokowania, co oznacza, że ​​istnieje stałe ryzyko nałożenia większej liczby ograniczeń, jeśli liczba przypadków ponownie wzrośnie.

Blokady w Chinach miały również duży wpływ na Japonię, gdzie produkcja przemysłowa spadła w maju o 7,2%, poniżej szacunków spadku o 0,3%. Kraj ten jest największym importerem aluminium w Azji, a zapasy tego metalu w głównych portach wzrosły do ​​najwyższego poziomu od ponad sześciu lat, ponieważ popyt na samochody gwałtownie spadł z powodu ograniczeń w łańcuchu dostaw.

By Michał Kawalec

Absolwent Wydziału Finansów na kierunku Finanse i Rachunkowość, w trakcie studiów magisterskich Rynki Finansowe, ze specjalności Doradztwo Inwestycyjne. Z rynkiem walutowym związany jest od kilku lat. Zwolennik analizy technicznej, specjalizuje się w geometrii rynku.