Z punktu widzenia spekulantów wydaje się, że pogarszające się perspektywy światowej gospodarki zaczynają przeważać nad obawami, że sankcje wobec Rosji wywołają nową falę wzrostu cen ropy.
Zmiana pozycji netto dużych spekulantów w sześciu kluczowych aktywach energetycznych ( Brent , WTI , benzyna (USA), olej napędowy (USA) i olej napędowy (USA i Europa)) w milionach baryłek. Dane: CFTC i ICE Futures Europe, źródło: Reuters
W tygodniu poprzedzającym 21 czerwca wielcy spekulanci, tacy jak fundusze hedgingowe, sprzedawali ropę w najszybszym tempie od rozpoczęcia przez Rosję specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie. Zostało to zgłoszone przez Reuters w odniesieniu do najnowszych danych z US Commodity Futures Trading Commission (CFTC) i ICE Futures Europe.
Fundusze hedgingowe i inne podmioty zarządzające aktywami sprzedały kontrakty terminowe i opcje na sześć kluczowych instrumentów energetycznych (ropa i produkty naftowe)* za równowartość 71 milionów baryłek, rekordowo wysoki od tygodnia zakończonego 8 marca.
ProFinance.ru: Brent, WTI, benzyna (USA), olej napędowy (USA) i olej napędowy (USA i Europa)
Główna sprzedaż skoncentrowana była na ropie WTI (-35 mln baryłek) oraz Brent (-30 mln baryłek).
Pozycjonowanie dużych spekulantów w sześciu kluczowych aktywach energetycznych: pozycja długa (beżowa), pozycja krótka (żółta), pozycja netto (czerwona). Dane: CFTC i ICE Futures Europe, źródło: Reuters
W ciągu ostatnich dwóch tygodni sprzedaż netto ropy i produktów rafineryjnych wyniosła łącznie 82 miliony baryłek, co w dużej mierze skompensowało zakup netto 99 milionów baryłek w poprzednich czterech tygodniach.
W ostatnim tygodniu sprzedaż była bardziej związana z zamykaniem długich pozycji (-65 mln baryłek) niż otwieraniem krótkich (+6 mln baryłek).
Z punktu widzenia spekulantów wydaje się, że pogarszające się perspektywy światowej gospodarki zaczynają przeważać nad obawami, że sankcje wobec Rosji wywołają nową falę wzrostu cen ropy.